Felső Kiskunsági és Dunamelléki Többcélú Kistérségi Társulás
KÖSZÖNTJÜK OLDALUNKON!
A Felső-Kiskunsági és Dunamelléki Többcélú Kistérségi Társulást a Magyar Élelmiszerbank Egyesület támogatja.
Magyar Élelmiszerbank Egyesület

Felső-Kiskunsági Gazdaságfejlesztő Alapítvány
A Kiskunsági termelők helyi piacának kialakítása Kunadacson
Kiskun Védjegy
KEOP-6.2.0/B/11-2011-0046


Szélessávú Internet a Felső-Kiskunsági és Dunamelléki kistérség lakosai számára az Európai Unió támogatásával



Új Széchenyi Terv Magyarország megújul

Magyarország megújul



 
Elérhetőségek  
  Felső-Kiskunsági és Dunamelléki Többcélú Kistérségi Társulás elérhetőségei az alábbiak:

Lesi Árpád elnök

Központi e-mail cím:
tarsulas@fkdmtkt.hu

Czégányné Végh Erika kistérségi referens:
czeganyne@fkdmtkt.hu

Telefon: 20/378-97-94,
76/551-010
 
 


A LEADER programról

Mit is jelent?
LEADER (Liaison Entre Actions pour le Development de l'Economie Rurale) francia mozaikszó, jelentése: Közösségi kezdeményezés a vidéki gazdaság fejlesztéséért.

A LEADER Európában és Magyarországon
Az Európai Közösség a 90-es évek elején egy olyan közösségi kezdeményezést indított el, mely a helyi önkormányzatok, vállalkozók és civil szervezetek összefogására épít, azok kezébe korábban nem ismert fejlesztéspolitikai döntéshozatali jogkört ad, s településcsoportokat hoz létre integrált, térségi fejlesztési stratégiák megvalósítására.

Az FVM 2004-ben döntött a vidéki közösségek számára jelentősebb önállóságot biztosító LEADER+ Program elindításáról. Az FVM felhívására a vidéki területeken található 3034 jogosult településből 2332 hozott létre 186 helyi vidékfejlesztési akciócsoportot. Közülük a program keretében 70 vidéki közösség, azaz 960 település részesült összesen 25 millió euró, azaz 6,7 milliárd forint támogatásban, melynek negyedét a Magyar Állam, a fennmaradó részt pedig az Unió finanszírozta.
A csoportok által lefedett terület több mint 29000 km2, az ország 31%-a, az itt élő összlakosság pedig 1,6 millió fő, vagyis a magyar népesség 16%-a. A támogatási keretösszeg nagy részét a helyben készült fejlesztési terv alapján meghirdetett helyi pályázati felhívások révén az akciócsoport területéről pályázók projektjeinek támogatására fordították.
A projektek megvalósításának, illetve a LEADER+ Program valamennyi kifizetésének 2008. augusztus 31-ig kellett megtörténnie.

A LEADER célkitűzései
A program létrehozásakor még tizenöt uniós ország célja az volt, hogy megállítsa az egyre elszegényedő és elöregedő vidéki térségek további leszakadását. Az együttműködés a résztvevő települések szabad elhatározásán alapul, a helyi közösségek azonban csak a földrajzilag összefüggő területeken egymással szomszédos települések lakóinak összefogásával valósulhatnak meg. A LEADER térségek határa nem feltétlenül esik egybe a statisztikai kistérségek határaival!

A hét alappillér
  1. Területalapú megközelítés
  2. Helyi irányítási és finanszírozási rendszerek
  3. Hálózatépítés és együttműködés
  4. Integrált ágazatközi megközelítés
  5. Innováció
  6. Háromoldalú partnerség
  7. Alulról építkező megközelítés
A LEADER jövője
A kormány és a szaktárca célja a LEADER-szemlélet kiterjesztése az ország egész területére, illetve a vidékfejlesztési források mind nagyobb hányadának LEADER-alapokon történő felhasználása. Ennek megfelelően a 2007-2013 közötti időszakban megvalósuló, az EU szakbizottsága által 2007 szeptemberében elfogadott Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) hangsúlyos elemeként, külön intézkedéscsoportként (IV. tengely) jelenik meg az új LEADER Program, mintegy 70 milliárd forintos támogatási keretösszeggel.

A program célja továbbra is a vidéki szereplők ösztönzése a térségük hosszú távú lehetőségeiről történő együttgondolkodásban, illetve a térség fenntartható fejlődésének integrált, innovatív stratégiák mentén történő támogatása. A közösség csak tízezer fő alatti települések képviselőiből állhat, összességében tíz és százezer fő közötti lakosságú területet kell lefednie. A regisztrációs folyamat végeztével országszerte 96 helyi közösség alakult, az összes LEADER részvételre jogosult település részvételével. Ezen közösségek 2008. januárjában kezdték meg négy hónapig tartó, helyi stratégia-alkotó munkájukat, melyek beérkeztével és értékelésüket követően az ÚMVP Irányító Hatóság választotta ki azt az 50-70 közösséget, melyek LEADER csoporttá válva 2013-ig megvalósíthatják térségük szakmailag megalapozott és konszenzussal elfogadott stratégiáját.

Forrás: FVM-VKSZI
  • IMPRESSZUM
  • OLDALTÉRKÉP
  • JOGINYITALKOZAT
Felső Kiskunsági és Dunamelléki Többcélú Kistérségi Társulás www.fkdmtkt.hu © 2008. Minden jog fenttartva
WebPromotion Studio
TouristOnline.hu